Zasięg terytorialny i formalny BC:
Biblioteka Cyfrowa Biblioteki Kraków umożliwia dostęp do zbiorów piśmiennictwa tematycznie związanego z miastem Kraków oraz terenami, które przez ujęcie historyczne, geograficzne, etnograficzne są jego częścią. Uzupełnienie tej wiedzy tworzą również publikacje ludzi z miastem związanych oraz dokumenty życia społecznego.
Kolekcje Biblioteki Cyfrowej prezentują digitalizowane zbiory zasięgiem formalnym obejmujące: czasopisma lokalne i regionalne, książki, rękopisy, czasopisma kulturalne i studenckie, artykuły z czasopism, mapy, dokumenty ikonograficzne, audiowizualne i graficzne.
Udostępnianie zbiorów BC:
Digitalizowane zbiory udostępniane są każdej osobie za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu przez całą dobę i wszystkie dni tygodnia.
Wykaz wszystkich placówek Biblioteki Kraków znajduje się na stronie http://www.biblioteka.krakow.pl/ w zakładce FILIE.
ZAŁOŻENIA BIBLIOTEKI CYFROWEJ BIBLIOTEKI KRAKÓW
Idea powstania Biblioteki Cyfrowej wpisując się z zadania ustawowo nałożone na biblioteki (Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach) wychodzi naprzeciw nowym technologiom, które umożliwiają powszechny dostęp do zasobów bibliotecznych, poprzez tworzenie cyfrowych kolekcji udostępnianych w Internecie.
Pierwowzór Biblioteki Cyfrowej stworzyła Nowohucka Biblioteka Publiczna.
W obliczu nowoczesnych technologii dla Biblioteki Kraków otwarły się możliwości wypełniania zadań statutowych poprzez udostępnianie swoich zasobów na platformie cyfrowej. Te nowe technologie wychodzą naprzeciw szybko rozwijającemu się społeczeństwu informacyjnemu i priorytetowych zadań państw, które chcą ów rozwój wspierać.
Biblioteka Kraków do realizacji biblioteki cyfrowej wykorzystuje najnowszą wersję oprogramowania DInGO dLibra 6.3.11 zakupioną od Poznańskiego Centrum Superkomputerowo- Sieciowego (PCSS).
Biblioteka Cyfrowa Biblioteki Kraków zobowiązuje się do przestrzegania praw autorskich.
CELE BIBLIOTEKI CYFROWEJ
Biblioteka Kraków tworząc i udostępniając zasoby cyfrowe w Bibliotece Cyfrowej realizować będzie następujące cele:
STRUKTURA BIBLIOTEKI CYFROWEJ BIBLIOTEKI KRAKÓW
Biblioteka Cyfrowa oparta jest na szczegółowym schemacie Bibliografii Regionalnej Krakowa i Nowej Huty stworzonej przez p. Dorotę Magdalenę Grabowską. Składa się z 4 kolekcji głównych oraz 16 działów tematycznych. Taki schemat zapewnia spójność kolekcji cyfrowych i zbiorów tradycyjnych.