NhBC w multiwyszukiwarce Federacji Bibliotek Cyfrowych - historia powstania

2008-10-20

W roku 2008 po 10-cio miesięcznych przygotowaniach  uroczyście otwarto Nowohucką Bibliotekę Cyfrową (NhBC) przy Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (NhBP).

NhBC stała się infrastrukturą dla regionalnej platformy elektronicznej będącej nowoczesnym narzędziem szybkiego dostępu do wiedzy na temat Nowej Huty, zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym.

We wstępnym etapie tworzenia NhBC zasób wynosił ponad 360 publikacji, były to głównie dokumenty życia społecznego oparte o czasopisma regionalne i lokalne oraz ogólnopolskie.

W planach rozwoju zasobu Nowohuckiej Biblioteki Cyfrowej było wprowadzenie i udostępnianie w NhBC książek, czasopism lokalnych, zbiorów kartograficznych,  ikonograficznych, rękopisów, fotografii, materiałów konferencyjnych, folderów, ulotek, plakatów itp. dotyczących Nowej Huty oraz terenów geograficznie lub historycznie związanych z tym regionem.

Od 21 października 2008 roku Nowohucka Biblioteka Cyfrowa przystąpiła do Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC).

Serwis Federacji Bibliotek Cyfrowych umożliwia wszystkim użytkownikom Internetu przeglądanie poprzez multiwyszukiwarkę zasobów polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów tworzonych przez biblioteki, uczelnie wyższe, archiwa, muzea oraz instytucje naukowe i badawcze.

Działaność Nowohuckiej Biblioteki Cyfrowej w roku 2017 przejęła Biblioteka Kraków tworząc Bibliotekę Cyfrową Biblioteki Kraków gromadzącą wiedzę z terenów całego Miasta Krakowa i okolic.

Inne aktualności